o mně

o Mně

Kateřina václavů

Jmenuji se Kateřina Václavů. Jsem mámou tří dětí a šťastně vdanou ženou. Bydlím v domě ze dřeva na kraji Brd a za zahradou mám les. Jsem certifikovaná instruktorka finského konceptu seberozvoje a sebepéče, Lesní mysli, a certifikovaná lektorka přípravy na porod a rodičovství. Dále se spolupodílím na prožitkových pobytech pro ženy a jsem podporovatelkou žen v online kurzu Terezy Kramerové.


Předtím než jsem se stala především mámou a manželkou jsem vystudovala sociální a kulturní antropologii v Plzni, která mě naučila obdivovat rozmanitost a různorodost jednotlivých skupin a kultur. A nejen to, naučila mě nehodnotit, ale pouze pozorovat a popisovat. A v neposlední řadě antropologie ve mě  vzbudila lásku k vědě, výzkumu a racionálnímu pochopení někdy až iracionálního chování.

více o mně

Už při studiu na VŠ jsem pracovala v neziskové organizaci TADY A TEĎ, o.p.s. v Plzni. Jednalo se o podporu vzdělávání dětí a jejich rodin ze sociálně vyloučeného prostředí. Já osobně jsem se zaměřovala na práci s mladými dívkami. Vedla jsem volnočasový klub pro tyto dívky. Věnovala jsem se především tématům vzdělávání - podpoře při přechodu ze ZŠ na SOU/SŠ a následné podpoře, prevence předčasného otěhotnění, rizikovému chování. Tahle práce mě neuvěřitelně bavila a naplňovala mě. Dávala mi smysl a viděla jsem výsledky. Dámský klub získal Zvláštní cenu za přínos k podpoře rozvoje dovedností řízení vlastní vzdělávací a profesní dráhy v soutěži Národní cena kariérového poradenství 2012. 

Po necelých 4 letech jsem odešla na rodičovskou dovolenou se svým prvorozeným synem. Byl to pro mě tvrdý náraz. Z rozjeté kariéry a vysokoškolského studentského života byl během pár měsíců naprosto jiný život. Byla jsem mladá a naprosto nepřipravená stát se matkou. Po porodu prvorozeného syna, jsem si říkala, že takovýto druh zážitku už nikdy nechci zažít. Porod byl dlouhý, bolestivý a plný nejrůznějších medicínských zákroků a medikace. Následně začalo velmi náročné období, kdy syn byl plačtivé dítě, měl kojeneckou koliku a minimální potřebu spánku, což mě vedlo na pokraj mých sil.

A zde začíná i moje cesta k předporodní přípravě a Lesní mysli. V té době jsme objevili náš vysněný pozemek v malé obci  Hůrky u Rokycan na kraji brdských lesů. Byla to láska na první pohled. Po koupi pozemku jsme se přestěhovali na vesnici do obecního bytu, s tím, že budeme odtud dozorovat stavbu našeho domu. Vzhledem k tomu, že k pozemku chyběla zpevněná komunikace a při stavbě nastalo mnoho různých komplikacích, protáhla se stavba domu na několik let. 

Krátce po přestěhování na vesnici jsem zjistila, že čekám druhé dítě - dceru, rozhodla jsem se na porod připravit, nejen fyzicky, jak jsem se připravovala u prvního porodu, ale také psychicky. Začala jsem studovat fyziologické porody, hypnoporody a orgasmické porody. A pracovala jsem hodně s pozitivním nastavení mé mysli. Dcera se narodila ve vaně do vody v Rakovnické porodnici pouze za přítomnosti manžela a porodní asistentky. Byl to pro mě velmi euforický a posilující zážitek. Cítila jsem se nejsilnější v životě a také nejšťastnější. Téma porodů mě od té doby nepustilo a pořád mě nepřestává fascinovat síla porodů.

Ještě v mém období šestinedělí začal manžel svépomocí kácet dřevo na náš dům na místech kousek od našeho pozemku - tzv. měsíční dřevo, o kterém se dočetl v knize Viděl jsem tě růst od rakouského lesníka a pilaře Erwina Thoma. Dřevo je káceno v zimních měsících a při dodržení správného postupu má lepší vlastnosti, není potřeba ho chemicky ošetřovat a sušit. 

Zároveň v tomhle období, kdy jsem měla malé děti a bydlela ve vesnici, kde jsem měla minimum sociálních vazeb, vyrazit si do města bylo čím dál obtížnější. Děti byly i často nemocné, takže místo kafíček s kamarádkama, které by asi fungovaly jako perfektní psychohygiena, jsem začala běhat v lese a otužovat se v místním rybníku. Obojí působilo naprosto blahodárně na mojí psychiku občas naprosto vyčerpané matky. A tak jsem začala čím dál více využívat přírody k podpoře mého fyzického i psychického zdraví. 

Po rodičovské dovolené s dcerou jsem se vrátila do zaměstnání na pozici vedoucího předškolního klubu pro děti ze sociálně problematického prostředí. Ovšem po roce jsme konečně mohli začít stavět dům. Bohužel v průběhu času se vše zdražilo, a tak jsme zjistili, že na dům nemáme dostatek financí. S manželem jsme se domluvili, že chybějící peníze budeme muset ušetřit tím, že co může, udělá sám. A já, že dám výpověď v zaměstnání a budu se se věnovat organizaci stavby a nákupu materiálu. Oba jsme toužili po domě s důrazem na ekologii a lokálnost celé stavby a nechtěli jsme ustoupit z našich ideálů. Naše společné úsilí se vyplatilo. Celkově jsme ušetřili odhadovaný milion korun, který nám chyběl na financování stavby. Nakonec jsme byli úspěšní v postavení moderního, ekologického a prakticky pasivního domu v souladu s přírodou.

Těsně před nastěhováním do domu jsme zjistili, že jsem otěhotněla potřetí. Současně jsme měli čerstvě štěňátko, které vyžadovalo každodenní procházky.  V tu chvíli jsem měla to štěstí, že náš nový domov byl jen pár kroků od lesa. První měsíce těhotenství jsem trpěla nevolnostmi a čerstvý vzduch mi dělal dobře. Začala jsem pravidelně každý den chodit do lesa, což mě uklidňovalo. V lese jsem nacházela klid a blízkost sama k sobě i svému miminku v bříšku. Cokoliv mě trápilo, v lese se zdálo nepodstatné, a objevovala jsem zde nové úhly pohledu na věci. Procházky lesem mě posilovaly natolik, že jsem začala zkoumat, proč je mi v tomto prostředí tak dobře.

Poté jsem porodila potřetí, a i přes ne úplně ideální podmínky jsem díky informacím o přirozených porodech prožila tento okamžik v souladu se sebou a s potřebami mého dítěte. Byl to velmi stmelující zážitek pro mě s manželem. Takto mám za sebou tři odlišné porody v třech různých českých porodnicích. 

Následně jsem ještě v šestinedělí absolvovala lesní terapii pod laskavým vedením Michaeli Pavlíkové. Nakonec jsem na internetu ještě objevila finský koncept Lesní mysli, který je velmi podobný lesní terapii a má pro mě i další benefit a tím je i jeho sociální rozměr, což mě jako humanitně založeného člověka baví. Okamžitě jsem se přihlásila na instruktorský kurz, který jsem následně v roce 2022 úspěšně absolvovala. Od té doby s nadšením provádím lidi workshopy Lesní mysli, především poblíž našeho domu. Baví mě široké uplatnění Lesní mysli pro lidi různého věku a zaměření. Pro mě osobně je Lesní mysl nástrojem, jak se přiblížit sama k sobě. Les hraje v mém životě nepostradatelnou roli jako místo odpočinku, kde nacházím energii a mohu klidně přemýšlet, zejména oproštěná od každodenních starostí o děti.

Celá má dosavadní cesta a osobní zkušenosti vrcholily v roce 2023, kdy jsem absolvovala Akademii pro lektorky přípravy na porod a rodičovství v Aperiu - Společnosti pro zdravé rodičovství. Tato organizace mě oslovila svým profesionálním přístupem a dlouhodobě jsem ji považovala za mě osobně sympatickou. Během studia předporodní přípravy jsem si všimla, že témata spojená s předporodní přípravou a well-beingem v přírodě nejsou tak vzdálená, jak by se na první pohled mohlo zdát.  Spíše naopak, zjistila jsem, že mají mnoho společného a je možné je propojit. Tak vznikla má srdcová záležitost - inovativní kurz předporodní přípravy v přírodě. 

Věřím, že stejně tak, jak příroda mě osobně poskytuje podporu, může být prospěšná i pro ostatní, jak v těhotenství, tak i v jiných fázích života.

Kontakt

Zašlete mi zprávu

Jmenuji se Kateřina Václavů, jsem máma tří dětí, šťastně vdaná, bydlím na kraji Brd v domě ze dřeva a za domem mám les.

  Karolína Workshop Lesní mysli

  Úplně jsem nevěděla, co si pod tím představit a ani jsem nevěděla, zda to stihnu. Ale bylo to přesně to, co jsem potřebovala. Na chvilku zastavit, zamyslet se a hlavně vypnout od kolotoče škola a práce. Po dlouhé době jsem usnula a spala až do rána bez probuzení.

  Ivana Workshop Lesní mysli

  Opravdu mi naše lesní "vycházka" hodně dala, hodně mi sednul nenásilný a přirozený styl a taková lehkost a spojení s přírodou. Skvělé je, že jde hlavně o práci sám se sebou jakoby v jiném kontextu a proces...a líbili se mi jen drobné instrukce na cvičení. Vyhovovala mi práce s tělem, materiálem, vzduchem a přítomnou energií...Funguje les a skvěle promyšlená trasa! Také řazení cvičení je výborné a vyšla jsem z lesa srovnaná, s nadhledem a pozitivně naladěná. Dobré jsou pauzy mezi cvičeními a vnitřní zpracování při chůzi. Sympatické je, že si dovedu časem představit, že člověk může části terapie použít sám...Opravdu mě to nadchlo a sedlo mi to víc než sezení a povídání v křesílku...Milý závěr s občerstvením byl fakt efektivní. Chválím a doporučuji!

  Lukáš Workshop Lesní mysli

  Čas se s námi v lese jakoby zase zastavil a my se mohli zaobírat sami sebou v lese a vnímat podněty okolo nás. Myslím, že k navození dobré atmosféry si velkou měrou přispěla Ty, jako průvodce. Počínala sis znamenitě a nenechala ses ničím rozhodit. Bylo cítit, že pevně víš, co děláš a říkáš. Děkuji Ti za to, že jsi nám tímto pomohla nahlédnout do našeho nitra a podráždit naše smysly. Obdobně jde tady o to i v lesní pedagogice. Zažít les všemi smysly. Ale toto je něco osobnějšího a hlubšího.

  Pavlína Workshop Lesní mysli

  Byla to tedy opravdová nádhera!!!! Mechový pohádkový les s báječnou průvodkyni. Brouzdala jsem se bosa v potůčku, pila vodu ze studánky, ležela pod stromem a jen tak byla. Počítala druhy kapradin, objímala stromy…prostě jedna velká nádhera. Doporučuji zažít !

  Adéla Workshop Lesní mysli

  Procházka lesem byla osvěžující uvědomění sebe sama. Vnímala jsem svoje tělo jako bych byla propojena s lesem. Vůně mnou prostupovaly, zvuky mnou rezonovaly. Dotyky mechu, trávy, kamenu, hub, keřů, různé hrubosti kůry. Všechno už jsem zažila v lese sama, ale s Kačkou je ten prožitek mnohem intenzivnější. Člověk dojde ve svých myšlenkách hluboko a má prostor je nechat plynout a pozorovat je bez souzeni jejich správnosti. Těším se na další procházku. Tentokrát si chci zkusit individuální setkání. Kačko, díky moc.

  Sandra Předporodní příprava

  Předporodní kurz pro mne jako pro prvorodičku byl velmi přínosný, Katka jako lektorka je velmi příjemná, poradila mi i zodpověděla ve všech oblastech, na které jsem se ptala. Kurz probíhal na základě interakce mezi mnou a lektorkou a ne pouhým výčtem informaci jako na přednášce. Byla jsem velmi spokojena s doporučenou literaturou, ze které budu čerpat nejen v rámci porodu, ale také po něm. Kurz byl ucelený, pozvolný a srozumitelný. Katka byla ochotna mi pomoci i mimo kurz a zodpověděla veškeré mé dotazy nejen v rámci kurzu, ale také mimo něj. Vřele doporučuji využít Katčiných služeb.

  Daniela Předporodní příprava

  S Kateřinou jsme se vzhledem ke vzdálenosti, která nás dělí, sešly v on-line prostoru. V 8 měsíci těhotenství jsem si potřebovala utřídit informace, které jsem dosud měla. Naše setkání nebylo klasickým předporodním kurzem. Probraly jsme mé aktuální nastavení a mé dotazy k přípravě na porod a na dobu, kdy už budeme s miminkem doma. V dnešní době máme díky sociálním sítím spoustu informací a těžko se klíčuje, co je relevantní a kde už se jedná o zkušenosti jednotlivce, nebo dokonce reklamu. Proto si nejvíce cením, že Katka je nejen profesionál co se týká vzdělání, ale maminka tří dětí. Ze sezení jsem odcházela spokojená jako z příjemného posezení na kávě. Ráda se s Katkou propojím v období šestinedělí nebo na téma kojení. Děkuji Katce za empatii. Katka nesoudí, neposuzuje, naopak nabízí pomoc v tomto krásném a náročném období ženy.

  Pavel Předporodní příprava v přírodě

  Nikdy předtím jsem nezažil Lesní mysl, ani žádný kurz předporodní přípravy. O to víc jsem byl překvapený a nadšený z toho propojení. Katka nás krásně provázela lesem i tématy porodu. Jsem moc rád, že jsem s přítelkyní tato setkání prožil, dost nás to spojilo. Mně osobně to dost pomohlo překonat různé obavy, protože jsem zjistil, že je mnohdy sdílíme a bylo moc fajn mít prostor to otevřít v klidu a v lese. Moc doporučuju všem!

  Věra Předporodní příprava v přírodě

  Předporodní kurz v kombinaci s lesní myslí doporučuji kudy chodím. S přítelem jsme během těhotenství četli v rámci přípravy na porod spoustu informací, často jsme z nich ale byli zahlcení a nejistí. Časem nám došlo, že nám něco důležitého chybí - byl tím klid, bezpečný prostor pro nás dva, naše představy, obavy a společné ladění se na tu obrovskou změnu, která nás čeká. Katka a síla lesa nám přesně toto umožnila - ponořit se do sebe a více se pochopit navzájem. Je to k nezaplacení. Teoretické i praktické informace a Katky zkušenosti nám navíc dodali k porodu a do začátků rodičovství tolik potřebné sebevědomí. Vždy jsme se těšili a z lesa odcházeli nabití energií. Ze srdce děkujeme a pokud váháte, neváhejte 🙂

  Sociální sítě

  Jsem máma tří dětí a vystudovaná antropoložka, žijící na kraji Brd v útulném domě ze dřeva s lesem za zahradou. S nadšením se věnuji finskému konceptu Lesní mysl a s láskou podporuji těhotné ženy a jejich partnery v přípravě na porod.

  Copyright © 2024 Kateřina Václavů

  Přejít nahoru