předporodní příprava v přírodě

Nemůžete dostat chlapa na předporodní kurz, ale do lesa by šel?
Potřebujete se společně zastavit a zjistit, jak se cítíte a jaká máte očekávání?
Chcete vědět, jak toho druhého můžete v tomto období podpořit? 

Nabízím vám inovativní kurz předporodní přípravy, který spojuje informace o přirozených porodech a vaše  osobní prožitky. Jedná se o jediný kurz svého druhu, který probíhá v léčivém prostředí lesa. Intuitivně víme, že v přírodě je nám dobře a nyní už tuto intuici máme potvrzenou vědeckými výzkumy. Les má prokazatelně blahodárné účinky na naše psychické i fyzické zdraví. Pojďme toho společně využít.

Kompletní kurz má celkem 6 bloků rozdělených do tří dnů. Každý den se skládá ze dvou částí – teoretické a praktické. Teoretický a praktický blok do sebe zapadají, prolínají se mezi sebou. Praktická část s metodou Lesní mysli je sebezkušenostní, prožitková část, která fixuje vědomosti získané v teoretické části. Podporuje tak proces učení. Spojení předporodní přípravy s Lesní mysli přináší jedinečnou rovnováhu mezi vzděláním a relaxací. 

Zatímco teoretická část posiluje vaše znalosti a důvěru v proces těhotenství a přirozenost procesu porodu, praktická část nabízí prostor pro mentální a emoční uvolnění a komunikaci mezi partnery, což je klíčové pro přípravu na budoucí rodičovství. 

V teoretické části se dozvíte důležité EBM (neboli evidence based medicine)  informace, – tzn. založené na nejnovějších medicínských důkazech. Získáte tak širokou škálu vědomostí, tipů a nástrojů jak vědomě podpořit proces přirozeného porodu a jak se u porodu rozhodovat. 

S tím, co bylo řečeno v teoretické části dále společně pracujeme v praktické části kurzu. Důležité je vaše osobní prožívání jak to máte vy zrovna teď a tady. Co je pro vás důležité, co naopak není, čeho se chcete vyvarovat a z čeho máte obavy. Díky speciálně navrženým a vybraným cvičením Lesní mysli je zde bezpečný prostor probrat se svým partnerem důležitá témata a otázky . Odpočinete si a zároveň se společně budete pozitivně ladit na porod.

Co vám nabízím:

 • léčivé prostředí lesa
 • individuální přístup 
 • informace založené na vědeckých důkazech
 • techniky seberozvoje a sebepéče finského konceptu Lesní mysl
 • bezpečné a respektující prostředí 
 • pracuji nezávisle – nejsem pod vlivem žádné instituce

Co vás čeká:

Příprava na porod

 1. teoretický blok – pátek dopoledne 

V prvním bloku se budeme věnovat klíčovým aspektům přípravy na porod. Zjistíte, jak správně vybrat místo porodu, doprovod a kdy vyrazit do porodnice a jak sestavit porodní plán, který respektuje vaše individuální přání. Probereme také, jak se připravit na porod z hlediska fyzické a emocionální připravenosti.

Těhotenství a partnerství

 1. praktický blok – pátek odpoledne 

Druhý blok se zaměřuje na propojení těhotenství a partnerství. Budeme společně prozkoumávat bytí v přítomnosti, řešit strachy a obavy, a posilovat vzájemnou podporu mezi partnery. Získáte nástroje na nacítění se na miminko a ocenění toho, co máte.

Samotný porod

 1. teoretický blok – sobota dopoledne 

Třetí blok vám poskytne hlubší vhled do samotného porodu. Probereme porod jako přirozený proces, jednotlivé fáze porodu, úlohu muže při porodu, rutinní postupy, různé polohy u porodu a techniky tišení bolesti. Dostanete informace založené na nejnovějších vědeckých poznatcích.

Porodní přání

 1. praktický blok – sobota odpoledne 

Ve čtvrtém bloku se zaměříme na porodní přání. Naučíme se efektivně komunikovat s partnerem téma porodu, přijímat strachy a pozitivně se na porod naladit. Získáte nástroje pro vědomé dýchání, vytvoření bezpečného místa, a používání pozitivní vizualizace a afirmací během porodu.

Šestinedělí, kojení

 1. teoretický blok – neděle dopoledne

V pátém bloku se podíváme na období šestinedělí a péči o tělo, mysl a miminko. Projdeme si nejčastější mýty o kojení, co se s vaším tělem a psychikou může dít a jakou roli může partner zastávat šestinedělí. Probereme, jak efektivně zvládat změny v životní roli a jak se připravit  na novou etapu.

Změna životní role

 1. praktický blok – neděle odpoledne

Poslední blok se zaměří na téma změny životní role. Prodiskutujeme vaše očekávání, vytváření vlastních hranic, umění si říkat o podporu a psychohygienu v šestinedělí. Tento blok vás připraví, aby byl přechod do rodičovství co nejhladší. 

Často kladené otázky pro kurz Předporodní přípravy v přírodě:

Kurz předporodní přípravy v přírodě  je unikátní kombinací teoretického vzdělávání a praktických cvičení. Teoretická část pokrývá všechny důležité aspekty těhotenství, porodu a péče o novorozence, založené na nejnovějších medicínských důkazech tzv. evidence based medicine. Praktická část je zaměřena na techniky Lesní mysli, které vám pomohou uvolnit se, poznat více sami sebe a prohloubit  komunikaci s vaším partnerem.

Kateřina Václavů je certifikovaná instruktorka Lesní mysli a certifikovaná lektorka předporodní přípravy s osobní zkušeností jako matka tří dětí. Její profesní zázemí a osobní zkušenosti přinášejí do kurzů jedinečný pohled a hluboké porozumění potřebám budoucích rodičů. Katka bydlí u lesa na kraji Brd, mezi Prahou a Plzní.

Kurz předporodní přípravy v přírodě  je navržený tak, aby vám poskytl komplexní znalosti a zároveň posílil vaše sebevědomí v nové životní etapě. Kombinace osvědčených vědeckých informací a regeneračního efektu metody Lesní mysli vytváří harmonický zážitek, který nenajdete v žádném jiném kurzu.

Kurz je standardně rozdělen do tří dnů, kdy dopoledne je vždy teoretická část, kde se dozvíte především faktické informace.  V odpolední části pak na teoretický blok navazuje praktická část - prožitková v přírodě. Celková časová dotace kurzu je obvykle 16  hodin. Vzhledem k tomu, že čas v lese plyne jinak a charakter kurzu je i wellbeingový, doporučuji časovou dotaci kurzu s ohledem na praktickou část v lese brát s rezervou. A již si po kurzu neplánovat žádné další aktivity, spíše nechat tzv. kurz každý den doznít, aby měl maximální efekt.  Kurz lze absolvovat jako víkendový kurz (ideálně pátek až neděle) nebo  jednotlivá setkání rozdělit do tří různých dní. Po individuální domluvě je možné kurz upravit na základě vašeho přání, kolik chcete do kurzu investovat času i financí.

Ano, kurz je určen pro všechny páry, které očekávají miminko a mají zájem o osobní rozvoj a přírodu. Bez ohledu na to, zda jste prvorodiči nebo už máte zkušenosti s rodičovstvím, kurz vám poskytne cenné informace a dovednosti. Kurz je doporučeno absolvovat v 22.- 32. týdnu těhotenství. Předpokladem je, že rozhodnutí kurzem projít je společné a oba partneři se budou aktivně kurzu účastnit, nikoliv z donucení. Pro to slouží i první online/osobní konzultace zdarma, kdy partneři mají možnost se vědomě rozhodnout, zda tento inovativní typ předporodní přípravy absolvují.

Praktická část kurzu je navržena tak, aby byla přístupná pro těhotné ženy a jejich partnery na různých úrovních fyzické zdatnosti. Cvičení Lesní mysli jsou jemná a zaměřená na uvolnění a všímavost, nikoliv na fyzickou náročnost.

Doporučuji pohodlné oblečení vhodné pro pobyt v přírodě a na procházku lesem. Dále si vezměte vodu, svačinu a případně osobní zápisník pro poznámky z teoretické části. Pokud používáte, doporučuji i repelent na klíšťata a v letních měsících případně opalovací krém.

Pro přihlášení na kurz nebo získání dalších informací mě prosím kontaktujte prostřednictvím emailu, telefonu, nebo vyplňte formulář na  webových stránkách. Ráda vám poskytnu veškeré potřebné informace.

Chápu, že může dojít k nepředvídatelným okolnostem. Pokud se nemůžete zúčastnit některého z setkání, dejte mi vědět předem a pokusíme se najít vhodné řešení, například náhradní termín.

Spojení předporodní přípravy s Lesní mysli přináší jedinečnou rovnováhu mezi vzděláním a relaxací. Zatímco teoretická část posiluje vaše znalosti a důvěru v proces těhotenství a přirozenost procesu porodu, praktická část nabízí prostor pro mentální a emoční uvolnění a komunikaci mezi partnery, což je klíčové pro přípravu na budoucí rodičovství.

Praktická část kurzu probíhá v nádherné přírodě na kraji Brd v okolí malé vesničky Hůrky u Rokycan v Plzeňském kraji. Dojezdová vzdálenost z centra Prahy je po dálnici D5, exit 50 - Mýto, Holoubkov -  60 minut. Z centra Plzně je to 30 minut. Teoretická část probíhá na jednom místě, obvykle u Katky doma na terase, nebo v obývacím pokoji.

Mám pro vás doporučení na ověřené ubytování v okolí od úplně laciného po luxusní. Stačí si vybrat.

Zatím jsem skupinové kurzy nedělala. V případě poptávky si dokáži představit, že kurzem mohou projít 2-3 páry společně. V tom případě by se i cena kurzu pro jednotlice snížila. Máte-li zájem o tento typ kurzu, kontaktujte mě.

Ano, individuálně se lze domluvit, ale kurz je z určité části založen na komunikaci partnerů mezi sebou, tedy o tuhle část budete bohužel ochuzená.

Ano! Tento kurz je vhodný pro ženy, které již rodily  a jejich partnery a už mají zkušenost s porodem, ať je jakákoliv a chtějí jít více do hloubky v přípravě na porod.

Cena kompletního kurzu je 6 500 Kč za celkem obvykle 16 hodin kurzu. S tím, že lektorka se věnuje pouze danému jednomu páru.  V případě potřeby je možné se domluvit na individuálním rozsahu kurzu a absolvovat pouze některé z vybraných bloků kurzu za nižší cenu - 2 bloky ( 6 hodin = 3 000 Kč), 4 bloky ( 12 hodin = 5 000 Kč). Podívejte se na ceník.

V ceně kurzu je zahnuta účast na kurzu, tištěné materiály, příspěvek 10% z ceny kurzu na rozvoj Lesní mysli v ČR, drobné občerstvení a půjčení podsedáků na zem, doporučení literatury a kontakty na různé odbornice z oboru v místě bydliště.

První online/osobní konzultace je zdarma, kdy podmínkou je, aby se zúčastnili oba partneři a měli možnost se vědomě rozhodnout, zda o tento inovativní typ předporodní přípravy mají opravdu zájem.

Ve své praxi se řídím Etickým kodexem předporodní lektorkorky neziskové organizace Aperio - Společnost pro zdravé rodičovství, z.s. a dodržuji tři zásadní základní pravidla metody Lesní mysli: důvěrnost - neboli mlčenlivost, dobrovolnost - nic není povinné, vše je dobře - nehodnotící přístup. 

Před kurzem dostanete i podepsat zdravotní formulář a dokument, o ochraně informací a zda mohu použít fotografie z kurzu či nikoliv. Fotky dávám na své stránky a sociální sítě a souhlas lze odvolat.

Bezpečnost účastníků je pro mě prioritou. Mám kurz první pomoci a jako instruktorka Lesní mysli jsem byla proškolena jak měnit program, trasu a veškeré plány na základě náhlých změn počasí. Nicméně kurz absolvují účastníci na vlastní nebezpečí. S tím, že jako lektorka dbám na minimalizaci rizik. Kurz považuji za bezpečný, budeme se procházet v běžném krásném lese.

Záleží na domluvě a na aktuálním počasí.

O mně

Jsem máma tří dětí, bydlím na kraji Brd v domě ze dřeva, s lesem za zahradou a věnuji se především konceptu Lesní mysli.

Sleduj mě

Přejít nahoru