příprava na porod

příprava na porod

Toužíte po přirozeném porodu?
Nevyznáte se v nepřeberném množství informací?
Líbilo by se vám popovídat si o porodu v klidu a soukromí místo skupinových kurzů?

Nabízím vám individuální kurz předporodní přípravy, který poskytuje komplexní podporu pro těhotné ženy a případně i jejich partnery, abyste se cítili bez obav a plně připraveni na narození svého miminka. V průběhu kurzu budete získávat ucelené informace o  těhotenství,  porodu a období šestinedělí. Kurz vám poskytne nejen teoretické znalosti, ale také praktické dovednosti a psychickou podporu. 

Co nabízím

V předporodním kurzu vám poskytnu kvalitní odborné informace založené na vědeckých důkazech, principech evidence based medicine (EBM), které vám umožní se u celého procesu porodu vědomě rozhodovat. Kromě informací budete mít možnost vyzkoušet si praktické nácviky různých poloh u porodu, které přináší úlevu od bolesti.  Dozvíte se co je porodní přání – plán  a dostanete praktické tipy, jak si ho sepsat.

Individuální přístup je základem mého kurzu. Kurz plně přizpůsobím vašim konkrétním potřebám a přáním, tak abyste mohli  s klidem k porodu. Je možné se setkat jak osobně, tak online. 

Bezpečné a respektující prostředí je pro mě klíčové. Budete mít možnost klást mi jakékoliv otázky, sdílet vaše očekávání a obavy.  Můžete ode mne očekávat empatii, porozumění a nehodnotící postoje.

Zkušená matka a lektorka: Jsem certifikovanou lektorkou přípravy na porod a rodičovství. A také jsem mámou 3 dětí a rodila jsem ve třech různých porodnicích a vždy jsem se na porod připravovala jiným způsobem. Tématy těhotenství a porodu se zabývá přes 10 let, přečetla jsem desítky knih, mám za s sebou troufám si říci stovky hodin samostudia. 

Rozumím, jak každé  těhotenství a porod může být jedinečný, a proto vás podpořím při hledání vaší vlastní cesty k porodu miminka. Své vědomosti a zkušenosti vám moc ráda předám, abyste si ušetřili čas, který jsem tomu už věnovala já.

Co se v kurzu dozvíte:

 • jak se mohu sama připravit na porod v posledních týdnech těhotenství
 • proč je tak důležité vybrat si správné místo porodu
 • koho si (ne)vzít jako doprovod k porodu
 • jak poznám, že rodím a kdy vyrazit do porodnice
 • co si sbalit do porodnice
 • co mít nachystané doma a co je zbytečné
 • co je porodní přání/plán, k čemu je slouží a jak ho sepsat
 • co dělat, když se miminku nechce na svět a porod nepřichází
 • co ovlivňuje hladký průběh porodu
 • co mě v porodnici čeká za vyšetření
 • jakým rutinním úkonům se v porodnici snažit vyhnout a proč
 • jak si pomoc od bolesti při porodu 
 • jak mi může partner pomoc při porodu
 • jak pečovat o novorozence
 • jak na kojení a manipulaci s miminkem
 • jak se připravit na šestinedělí
 • jak pečovat o sebe v šestinedělí
 • a mnoho dalšího

Nejčastější otázky ke kurzu Příprava na porod:

V zahraničí je to běžná práce, tedy Childbirth Educator. Není to porodní asistentka ani dula, respektive nemusí nutně být. Je to osoba, která prošla výcvikem a zkouškami a je plně kompetentní připravovat ženy i celé páry na porod a šestinedělí. Pracuje nezávisle, není tedy pod vlivem žádného zařízení (porodnice). Může proto předávat objektivní informace, dovede přijmout širokou škálu rozhodnutí (porod doma, porod v nemocnici, porod do vody, plánovaný císař, …). Nehodnotí volby svých klientů, nevnucuje své osobní postoje a neposkytuje kouzelné rady. Předkládá fakta, jemně klienty vede a vytváří bezpečný prostor, aby se každý mohl rozhodnout sám za sebe a udělat si to pro sebe tak, jak potřebuje.

Kateřina Václavů je certifikovaná lektorka kurzu, která úspěšně absolvovala Akademii pro lektorky přípravy na porod a rodičovství u Aperia - Společnosti pro zdravé rodičovství. Osobní zkušenost jako matka tří dětí jí umožňuje přiblížit se k potřebám budoucích rodičů nejen z odborného hlediska, ale i z pohledu vlastních zážitků a emocí spojených s mateřstvím.


Pro více informací o Aperiu - Společnosti pro zdravé rodičovství, z.s., můžete navštívit: https://www.aperio.cz. Tato organizace se věnuje tématu přípravy na porod již přes 20 let.

Evidence-Based Medicine (EBM), česky medicína založená na důkazech, je přístup k poskytování zdravotní péče, který se opírá o aktuální vědecké důkazy a nejlepší dostupné poznatky. Jedná se o systematický proces rozhodování, kde jsou rozhodnutí založena na kombinaci nejnovějších vědeckých výzkumů, pacientových preferencí a  zkušenosti odborníka na zdravotní péči.

Kurzy předporodní přípravy v přírodě jsou obohaceny o praktickou část, která probíhá v přírodě a je založená na sebe-rozvojových a sebe-pečujících  technikách finského konceptu Lesní mysli.

Z mých zkušeností vyplývá, že standardní délka komplexní individuální předporodní přípravy je přibližně 10 hodin. Kompletní kurz je obvykle rozdělen do 5 setkání po 2 hodinách. Nicméně záleží  především na naší společné domluvě, vašich přáních a možnostech, může to být i více či méně, jak budete potřebovat.

Ano, je možné se setkávat osobně, nebo online, případně mít část kurzu osobně a část online.

Záleží na individuální domluvě partnerů. Obvykle se konzultací účastní pouze žena. S tím, že jedné nebo dvou konzultací, které se týkají  přímo samotného porodu, se většinou účastní i partner. Důležité je, aby to byla partnerova svobodná volba, ať už je jakákoliv.

V ceně kurzu jsou kromě samotných konzultací zahrnuté tištěné materiály a po domluvě i půjčení doporučené literatury a kontakty na odbornice v oboru v dané lokalitě.

O mně

Jsem máma tří dětí, bydlím na kraji Brd v domě ze dřeva, s lesem za zahradou a věnuji se především konceptu Lesní mysli.

Sleduj mě

Přejít nahoru